Krása a zdraví: Schované v růži!
Růže šípková jinak také Rosa canina je odnepaměti uznávána za královnu květin. Její pěstování se rozšířilo z Persie a přineslo inspiraci umělcům, bojovníkům i milencům v každé zemi.
Již staří Egypťané si růží velmi vážili. Jejich okvětní plátky užívali k osvěžování vzduchu a růžovou vodu pak jako parfém. Říká se, že když se Markus Antonius dvořil Kleopatře, nechala posypat místnosti svého paláce okvětními plátky růží až do výše kolen.
Rovněž Američané mají růže velmi v oblibě. Růže byly jedněmi z prvních květin vysázených kolem Bílého domu, kde daly základ dnešní rozsáhlé růžové zahradě.
Podíváme-li se do Čech, tak i zde má růže svou dlouhou tradici. Vždyť mnoho šlechticů mělo růži ve svém erbu a kolik pohádek a bájích o nich bylo napsáno.
Růže byla a do současné doby je využívána pro celou řadu účelů např. v kosmetice – kde se velmi často užívá jako přísada do pleťových krémů či vod. Esence z růže se používají do parfémů. Okvětními lístky růže můžeme použít jako ozdobu letních salátů a podpořit tak nejen naše chuťové, ale i vjemové buňky.
Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži. Zpříjemněte si chmurné zimní večery. Připravte si koupel, která ve Vás navodí vnitřní harmonii a probudí romantickou náladu. Dala by se také nazvat partnerskou, i když si ji budete užívat sama neboť zjemňuje a kultivuje partnerskou komunikaci a má erotické vibrace. Do koupele si kápněte 6 kapek růžového oleje, přidejte trochu růžového potravinářského barviva a pár okvětních růžových lístků (v zimních měsících koupíte sušené v bylinářství – v Praze např. v Dlouhé ulici). Pro zvýšení účinku si můžete zapálit vonnou tyčinku s esencí růže nebo růžovou olejovou lampu. Než vstoupíte do připravené lázně zapalte si ještě bílou a šarlatově červenou svíčku. Ponořené ve voňavé lázni si představujte, jak Vámi proudí zlaté světlo, které Vám přináší životní energii a naplňuje Vás láskou.
Jak již bylo řečeno výše růže se nevyužívá jen pro krásu, ale velmi hojně byla využívána v kuchyni např. k výrobě džemů, octa, paštik či k léčebným účinkům. Výtažek z růží patří mezi nejbezpečnější hojivé substance.
Šípkový čaj a vitamin C v něm obsažený může pomoci snížit délku a trvání nachlazení nebo chřipky. Nálev z růžových okvětních plátků je zase jedním z tradičních způsobů pro léčbu oparů či aftů. Tento nálev připravíme ze 2-3 lžiček drcených sušených šípků nebo na prášek rozdrcených okvětních lístků na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Pijte tak často, jak je libo.
Pokud rády experimentujete využijte okvětní lístky růží k přípravě vlastního čaje. Jako základ použijte kvalitní čaj, který zakoupíte v čajovně a k němu přimíchejte 2-3 přísady. K lístkům růže se jako základní čaj velmi dobře hodí Roibos. Do něj pak přidejte zmiňované sušené okvětní plátky růží a 1-2 další ingredience dle vlastní chuti. Může to být sušená kůra z chemicky neošetřeného pomeranče či citrónu, špetku meduňky, sedmikráska či trošku súdánského ibišku. Všechny zmiňované bylinky zakoupíte v každém dobrém bylinkářství. Vámi namíchaný čaj může posloužit k příjemným chvilkám strávených s partnerem, při rodinné nedělní oslavě nebo jako milý dárek.
